Označavanje proizvoda i certifikati

Označavanje proizvoda i certifikati

Odgovorni smo za sigurnost, kvalitetu i zaštitu okoliša u našim lancima opskrbe. U današnje vrijeme kupci traže namirnice koje zadovoljavaju njihove prehrambene zahtjeve, ali i zahtjeve iz područja održivosti. U Lidlu mogu pronaći održivo uzgojenu kavu i čaj, ribu iz održivog uzgoja, proizvode iz poštene trgovine te namirnice iz ekološke proizvodnje koja poštuje bioraznolikost.

Proizvodi privatne robne marke koji nose priznate certifikate nude potrošačima dodatne smjernice i služe kao dokaz visoke kvalitete i standarda naših proizvoda. Primjerice, GOTS je standard koji jamči da tekstilna vlakna dolaze iz ekološkog uzgoja bez štetnih tvari. Fairtrade je standard koji potvrđuje da su proizvodi došli iz poštene trgovine, koja omogućuje bolje radne i životne uvjete malih poljoprivrednika i radnika globalnog juga. Brojne druge oznake na proizvodima Lidlovih robnih marki opisuju specifične karakteristike naših prehrambenih i neprehrambenih proizvoda. Zbog toga se naši kupci u svakom trenutku mogu pouzdati u sigurnost i kvalitetu proizvoda u našem asortimanu.

ASC

ASC – Aquaculture Stewardship Council

Vijeće za upravljanje akvakulturom (ASC) je nezavisna nevladina organizacija, utemeljena na ostvarivanju utjecaja (impact-driven). Organizaciju je 2010. suosnovao WWF kako bi upravljao globalnim standardima za odgovornu akvalkulturu. Farme s ASC certifikatom neovisno se ocjenjuju i imaju utjecaj na svakom koraku: od kvalitete vode, odgovorne nabave hrane, sprječavanja bolesti i dobrobiti životinja do poštenog tretmana radnika i održavanja pozitivnih odnosa s lokalnim zajednicama.
Potrošači znaju da logo ASC označava morske plodove proizvedene s brigom za ljude i naš planet.

https://asc-aqua.org/

cmia

Cotton made in Africa

Cotton made in Africa inicijativa je Zaklade Aid by Trade i jedan je od vodećih svjetskih standarda za održivo proizvedeni pamuk. Cilj je Inicijative pomoći malim poljoprivrednicima u Africi da poboljšaju svoje životne i radne uvjete tako što će im pomoći da sami sebi pomognu – tj. trgovinom umjesto donacijama – te promicati zaštitu okoliša na ciljani način. Na edukacijama na mjestu uzgoja poljoprivrednici uče učinkovite i održive poljoprivredne metode koje im pomažu postići bolje prinose i zaštititi okoliš i svoje zdravlje. To je omogućeno doprinosom odgovornih tekstilnih tvrtki kao partnera Cotton made in Africa.

https://cottonmadeinafrica.org/en/

EU Ecolabel

EU Ecolabel

EU Ecolabel je međunarodna ekološka oznaka priznata u svim državama članicama EU-a, kao i u Norveškoj, Islandu i Lichtensteinu. Cilj EU Ecolabela je omogućiti potrošačima da identificiraju proizvode koji su zdraviji i sigurniji za okoliš. Certifikat se dodjeljuje za proizvode koji imaju manji utjecaj na okoliš od usporedivih proizvoda. EU Ecolabel postavlja visoke zahtjeve u pogledu društveno odgovorne i ekološki prihvatljive proizvodnje, kao i upotrebljivosti. Certifikacija uzima u obzir cijeli životni ciklus proizvoda, od vađenja sirovina, do proizvodnje, distribucije i odlaganja.

https://eu-ecolabel.de/en/

Der blaue Engel

Der blaue Engel

Uz potporu Saveznog ministarstva za okoliš, očuvanje prirode, nuklearnu sigurnost i zaštitu potrošača, njemačke Savezne agencije za okoliš, Vijeća za okolišne oznake i RAL gGmbH, ekološka oznaka Der blaue Engel postoji od 1978. U svojim zahtjevima, posebno ispituje učinke proizvoda i usluga na okoliš: na klimu, resurse, vodu, tlo i zrak. Audit se također fokusira na njihove učinke na ljude. Der blaue Engel jamči da proizvodi i usluge zadovoljavaju visoke standarde u pogledu ekoloških, zdravstvenih i uporabnih svojstava. Prilikom procjene uzima se u obzir cijeli životni ciklus.

https://www.blauer-engel.de/en

Fairtrade

Fairtrade

Fairtrade se zalaže za bolje radne i životne uvjete malih poljoprivrednika i radnika u Africi, Aziji i Latinskoj Americi. Više od 1.6 milijuna malih proizvođača i radnika već ima koristi od stabilnih minimalnih cijena, poštenih trgovačkih premija za projekte u zajednici i promoviranja ekološki prihvatljivijeg uzgoja. Neovisno potvrđeni Fairtrade standardi sastoje se od kriterija za demokratske organizacijske strukture, zaštitu okoliša i sigurne uvjete rada.

https://www.fairtrade.net/

Fairtrade Cocoa Program

Fairtrade Cocoa Program

Osim Fairtrade oznake proizvoda, tu je i Fairtrade oznaka sirovine za sastojke s certifikatom Fairtrade u kompozitnom proizvodu. Fairtrade oznaka sirovine odnosi se na jedan sastojak iz poštenog uzgoja i trgovine, odnosno kakao, šećer, voćni sok, čaj ili pamuk. Ako se koristi sastojak s kompenzacijom količine, taj je sastojak označen strelicom. To znači da je samo sastojak naveden na etiketi u miješanom proizvodu certificiran Fairtrade - na primjer, količina kakaa ili šećera potrebna za čokoladicu kupljena je pod uvjetima Fairtradea. Standardi Fairtradea u zemljama proizvodnje neće se promijeniti - zadruge će dobiti stabilne minimalne cijene i premije. Provjere provodi FLOCERT.

https://www.fairtrade.net/about/fairtrade-marks

FSC

Forest Stewardship Council (FSC)

Savjet FSC je nevladina neprofitna organizacija koja promiče ekološko, društveno prihvatljivo i ekonomski održivo gospodarenje šumama. Logotip FSC (FSC® N001585) zalaže se za očuvanje prirodnih šuma i protivi pretvaranju gotovo prirodnih šuma u planetaže, kao i za usklađenost sa FSC® standardima u cijelom lancu prerade i maloprodaje. Važni kriteriji su korištenje vrsta drveća primjerenih lokaciji, zaštita vrijednih staništa, zabrana genetski modificiranih biljaka i izbjegavanje pesticida. Usklađenost sa FSC® pravilima barem jednom na godinu provjeravaju neovisni revizori.

https://adria-balkan.fsc.org/hr

GOTS

GOTS (Global Organic Textile Standard)

GOTS su uspostavile međunarodne organizacije za normizaciju kako bi se koristio za ekološki prihvatljiviju i društveno odgovorniju proizvodnju tekstila. Pečat označava globalno jedinstven, provjerljiv, društveni i ekološki standard. Kao takvi, oznaku GOTS nose samo oni tekstilni proizvodi izrađeni od minimalno 70 posto organski proizvedenih prirodnih vlakana. Time se neovisno certificira cijeli lanac proizvodnje tekstila. Svi proizvodi također su sljedivi i mogu se provjeriti u javnoj bazi podataka.

https://global-standard.org/

LWG (Leather Working Group)

LWG (Leather Working Group)

Lidl je član Radne skupine za kožu (LWG) i promiče odgovornu proizvodnju kože u cijelom lancu opskrbe kožom. Leather Working Group neprofitna je inicijativa s više dionika odgovorna za vodeći svjetski certifikacijski standard  zaštite okoliša, društva i upravljanja za proizvodnju kože. Kao inicijativa s više dionika, LWG ima više od 2000 certificiranih dobavljača iz cijele industrije kože. Od 2005. LWG radi na razvoju najbolje prakse u industriji i pružanju smjernica za kontinuirano poboljšanje.

https://www.leatherworkinggroup.com/

MSC

MSC (Marine Stewardship Council)

Marine Stewardship Council (MSC) je međunarodna i nezavisna neprofitna organizacija koja radi za održivo korištenje ribljih fondova i zaštitu morskih staništa. Samo ribarske tvrtke koje ispunjavaju stroge znanstvene kriterije  MSC ekološkog standarda mogu svoj ulov označiti MSC logotipom: to znači da nema ribolova prekomjerno izlovljenih ribljih fondova, negativni utjecaji na druge vrste i morsko dno su minimizirani, a ribolovom se upravlja s pogledom u budućnost uz odgovarajuću regulaciju i kontrolu ribolovnih aktivnosti. Usklađenost s kriterijima provjeravaju nezavisni timovi stručnjaka u transparentnom procesu te godišnje potvrđuju nakon uspješne certifikacije.

https://www.msc.org/

OEKO-TEX® STANDARD 100

OEKO-TEX® STANDARD 100

Oznaka proizvoda OEKO-TEX® STANDARD 100 označava međunarodno usklađen, neovisan sustav provjere i certifikacije za tekstil. Uključuje testiranje na prisutnost štetnih tvari, uključujući kemikalija zabranjenih zakonom i opanih po zdravlje. Pragovi definirani u standardu namijenjeni su zaštiti potrošača i daleko nadilaze (među)narodne zahtjeve.

https://www.oeko-tex.com/en/

Rainforest Alliance

Rainforest Alliance Certified

Oznaka identificira proizvode ili sastojke proizvoda koji potječu s farmi koje imaju certifikat Rainforest Alliance. Podrijetlom se mora upravljati u skladu sa strogim smjernicama Rainforest Alliance Sustainable Agriculture Standard. To uključuje kriterije zaštite okoliša, društvene odgovornosti i profitabilnosti. Smjernice su razvijene  za zaštitu i očuvanje divljih životinja, biljaka, tla i vode s jedne strane te za poboljšanje životnih uvjeta radnika, njihovih obitelji i lokalnih zajednica s druge strane. Oznaka Rainforest Alliance posebno je prepoznatljiva po svježem voću, čaju, kavi ili kakau (bivši UTZ).

https://www.rainforest-alliance.org

RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil)

RSPO (Roundtable on Sustainable Palm Oil)

Okrugli stol o održivom palminom ulju (RSPO) globalna je inicijativa s ciljem da održivo palmino ulje (ulje jezgre) postane norma. Oznaka promiče održivije metode uzgoja uljane palme. Time se želi smanjiti negativan utjecaj na okoliš. Kriteriji za certifikaciju su ekološke i socijalne prirode – između ostalog, navode da se moraju poštivati osnovna prava poljoprivrednika i radnika u proizvodnoj regiji. Osim toga, područja koja zahtijevaju zaštitu ne smiju se koristiti za uzgoj palmi za palmino ulje.

https://rspo.org/

V-label

V-label

V-Label Europskog vegetarijanskog udruženja (European Vegetarian Union) označava vegetarijanske i veganske proizvode. Budući da još nema obvezujuće legislative, nezavisna oznaka nudi transparentnost pomoću uniformiranih kriterija. Primjerice, uglavnom se njome ne označavaju proizvodi koji sadržavaju GMO, odnosno genetski modificirane sastojke. Proizvodi se kontroliraju redovitim revizijama i laboratorijskim analizama, što osigurava ispunjavanje svih kriterija i stalnu visoku kvalitetu proizvoda.

https://www.v-label.com/hr/

Fur Free Retailer

Fur Free Retailer

Program Fur Free Retailer pokrenut je na inicijativu Fur Free saveza (Fur Free Alliance), koji okuplja vodeće svjetske udruge za zaštitu životinja i okoliša. Savez je stvoren kako bi spriječio daljnji uzgoj i ubijanje životinja zbog krzna diljem svijeta. Inicijativa identificira maloprodajne lance koji su se pismeno obvezali prestati prodavati pravo krzno.

https://furfreeretailer.com