Celuloza iz održivih izvora

Celuloza iz održivih izvora

Šume prekrivaju gotovo trećinu površine Zemlje i od velike su važnosti za očuvanje ekosustava. Predstavljaju dom za 80 posto poznatih biljnih i životinjskih vrsta, ako izuzmemo svjetska mora. Pored navedenog, šume su i značajan gospodarski čimbenik i važan izvor za ostvarenje prihoda. No, svakako je nepobitna stavka ključna važnost šuma za očuvanje svjetske klime. Prema Svjetskom fondu za zaštitu prirode („World Wildlife Fund (WWF)“) šume su uz svjetska mora najvažniji proizvođači kisika, pročišćavaju zrak, reguliraju lokalne kružne tokove vode, ublažavaju suše, štite od poplava i erozija tla. Usprkos svim tim neprocjenjivim ekološkim, privrednim, društvenim i zdravstvenim dobrobitima, čovjek uništava iste te šume bez kojih ne može živjeti. Krčenje je i dalje ozbiljan problem u cijelom svijetu te su brojni šumski ekološki sustavi nažalost ugroženi. Svake četiri sekunde nestaje šuma veličine jednog nogometnog igrališta, a njihovo uništavanje ima mnoštvo negativnih posljedica na očuvanje ekosustava, ali i za dobrobit čovjeka.

Definirali smo područja djelovanja i mjere imajući u vidu šest glavnih kriterija održivog upravljanja šumama kooperacije FOREST EUROPE. FOREST EUROPE je kooperacija 46 europskih zemalja i Europske unije koja se bavi najnužnijim politički i društveno relevantnim pitanjima u području šuma i šumarstva. Kriteriji su sljedeći:

  • očuvanje i prikladno poboljšanje šumskih resursa i osiguravanje njihovog doprinosa globalnom kruženju ugljika
  • očuvanje zdravlja i vitalnosti eko sustava šuma
  • očuvanje i poticanje proizvodne funkcije šuma, kako za drvene tako i za nedrvene proizvode
  • očuvanje, zaštita i adekvatno poboljšanje biološke raznolikosti u šumskim eko sustavima
  • očuvanje i prikladno poboljšanje zaštitne funkcije kod upravljanja šumama, prije svega u području tla i vode
  • očuvanje ostalih društveno-ekonomskih funkcija i uvjeta

Naši ciljevi

Očuvanje resursa

Očuvanje resursa

Ušteda drva kao prirodnog resursa najbolja je zaštita šuma i daje važan doprinos zaštiti klime. Stoga je umjerena uporaba drva, celuloze i papira kod naših proizvoda privatnih robnih marki i ambalaža na prvom mjestu.

Veća uporaba recikliranog materijala

Tamo gdje je moguće, potrebno je koristiti reciklirani materijal koji znatno više doprinosi očuvanju resursa. Svakako je kod odlučivanja o uporabi recikliranog materijala obvezno potrebno imati u vidu eventualne zahtjeve u pogledu stabilnosti, otiska, oplemenjivanja i sadržaja zasićenih ugljikovodika iz mineralnih ulja (MOSH) / sadržaja aromatskih ugljikovodika iz mineralnih ulja (MOAH).

Ako se koriste neprerađena vlakna, ona trebaju biti iz certificiranog izvora

Tamo gdje nije moguća uporaba recikliranog materijala i gdje se koriste neprerađena vlakna, prednost se treba dati vlaknima koja posjeduju certifikat organizacije Forest Stewardship Council® (FSC). To posebice vrijedi kod primarnih ambalaža za prehrambene proizvode.

Cilj dosegnut

Od početka 2022. godine svi naši proizvodi koji sadržavaju celulozu certificirani su prema standardu FSC.