Transparentnost za kupce
Naša definicija mikroplastike
Budući da trenutno ne postoji jedinstvena definicija mikroplastike, Schwarz grupa, kojoj pripadaju Lidl i Kaufland, samostalno je definirala taj pojam. Čestice mikroplastike opisuju se kao krute, vizualno prepoznatljive plastične čestice manje od pet milimetara koje imaju abrazivan učinak i nisu topive u vodi. U budućnosti, Lidl i od svojih dobavljača očekuje pridržavanje svih potrebnih mjera i odredbi vezanih uz mikroplastiku.
U obzir se uzimaju ove vrste plastike:
Poliamid (PA); Polietilen (PE); Polietilen tereftala (PET); Poliester (PES); Poliimidi (PI); Polipropilen (PP); Poliuretan (PUR)
Lidlovi proizvodi vlastite robne marke sadržavaju druge biorazgradive, sintetičke polimere, koji su po sastavu čvrsti, raspršeni, sličniji gelu, otopljeni ili tekući. Detaljnije informacije o vrstama plastike koja se koristi bit će opisane u službenom stajalištu o mikroplastici.
Svi Lidlovi proizvodi proizvedeni su u skladu s najvišim sigurnosnim standardima.
Dodatne informacije o mikroplastici
Zašto se plastika koristi u kozmetičkim proizvodima i proizvodima za osobnu njegu?
Mikroplastika u kozmetici i proizvodima za njegu ima mnoštvo funkcija - u šamponu za kosu, primjerice, olakšava raščešljavanje. Mikroplastika također pomaže pri apsorpciji krema i losiona u kožu te povećava vodootpornost u proizvodima za zaštitu od sunca. Ova vrsta plastike koristi se i kao omekšivač u sapunima kako bi izgledali kremastije.
Kako se mikroplastika može izbjeći?
Umjesto mikroplastike, Lidl se fokusira na ekološki prihvatljivije alternative. Na primjer, čvrsta mikroplastika na bazi polietilena (PE) i polipropilena (PP) zamijenjena je česticama kamena (Perlita) u pilinzima za tuširanje i česticama bambusa (Bambusa Arundinacea) u pilinzima za pranje.
Kako bi se tekuća mikroplastika također mogla zamijeniti u budućnosti, alternativne tvari testiraju se i ocjenjuju u bliskoj suradnji s dobavljačima. Ispituje se njihova prihvatljivost za okoliš, sigurnost korištenja, učinkovitost i tehnološka primjena.
Izazovi mikroplastike u okolišu:
Budući da mikroplastika nije biorazgradiva, lako može dospjeti u prehranu živih organizama u vodenim staništima, a zbog kružne prirode hranidbenog lanca i do našeg stola. Razni se znanstveni radovi trenutno bave temom učinka i potencijalnih opasnosti koje ove plastične čestice predstavljaju za ljude i životinje.
Neosporna je činjenica da plastici nije mjesto u okolišu, stoga je Lidl posvećen smanjenju uporabe plastike u sklopu strategije Reset Plastic.