Odgovorna nabava kave

Odgovorna nabava kave

Stalno proširivanje asortimana certificirane kave

Tijekom godina uspješno smo povećali udio certifirane kave naših robnih marki, a do kraja 2022. naš je cilj osigurati da 100% našeg redovnog asortimana instant kave, cappuccina i kapsula bude certificirano u skladu sa standardima Rainforest Alliance, Fairtrade ili Bio.

 

Kava_osposobljavanje_zena

Osposobljavanje žena za održivi i produktivni uzgoj kave

Žene znatno pridonose globalnoj proizvodnji kave: između 20 i 30% plantaža kave vode žene. Osim toga, ovisno o regiji, do 70% rada na plantažama kave obavljaju radnice.  Pritom žene često zarađuju manje od muških kolega. Vrlo promjenjive cijene kave dodatno negativno utječu na prihode poljoprivrednica. Usto su poljoprivrednice koje se bave uzgojem kave često u strukturnom smislu u nepovoljnom položaju, primjerice kad je riječ o pristupu zemljištu, zadrugama ili kreditima.

Tim rizicima Lidl se bavio u okviru projekta u Gvatemali koji se provodio 50-ak kilometara od grada Guatemale. Zajedno s organizacijama UTZ i CARE ondje smo podupirali ukupno 111 članice zadruge za kavu „Agrícola Integral Acatenango”. Cilj je bio podučiti poljoprivrednice koje se bave uzgojem kave održivim metodama uzgoja i prerade. Tako smo ženama omogućili ostvarivanje dugoročno većih prihoda kvalitetne kave te prenošenje stečenog znanja budućim generacijama. Projekt je trajao do kraja 2020. Danas 95% tih farmi kave kojima upravljaju žene ima sustave za osiguravanje boljih poljoprivrednih praksi i prilagodbu na klimatske promjene. Za sudionice, projekt je rezultirao većom moći pri donošenju odluka i većom kontrolom nad resursima na farmama i u njihovim domovima.

S novim projektom Lidl i Fairtrade također izravno pridonose jačanju malih, demokratskih struktura i jačanju ravnopravnosti spolova u šest zadruga za kavu u Caranaviju u Boliviji. Ukupno će se mjerama izravno doprijeti do oko 300 malih farmera i daljnjih 90 ljudi u tom području.

Projekt su planirale i pripremile same zadruge uz pomoć mreže proizvođača Fairtrade u Boliviji i Latinskoj Americi u participativnom procesu kako bi unaprijedili svoje procese upravljanja, pobliže uključili mlade i promovirali provedbu planova prilagodbe klimatskim promjenama. Osim toga, provedena je zajednička analiza ravnopravnosti spolova sa šest zadruga uključenih u projekt, koja je, između ostalog, ispitala podjelu poslova unutar obitelji, vodeću ulogu i sudjelovanje u zajednici. Uzroci nejednakosti pažljivo su analizirani i razvijene su alternative za bolju uključenost žena. Važno je, između ostalog, da statuti i planski dokumenti zadruga više vode računa o sudjelovanju žena u odlučivanju, kako bi se promicanje ravnopravnosti spolova provodilo kroz cijelu zadrugu. Osim toga, žene sudjeluju u tečajevima vodstva kako bi im se omogućilo veće sudjelovanje i unaprijedila ravnopravnost spolova u zadrugama