Hero_Strategija za smanjenje pesticida

Strategija za smanjenje pesticida

Stroži od zakona

Zajedno s našim dobavljačima i proizvođačima svježeg voća i povrća dogovorili smo sljedeći cilj: održivo smanjenje korištenja sredstava za zaštitu bilja. Kako bismo ostvarili naš zajednički cilj, pokrenuli smo program smanjenja upotrebe pesticida.

U središtu programa je uska razmjena informacija između Lidla te naših dobavljača i proizvođača diljem svijeta o podacima dobivenih opsežnim analizama cjelokupnog asortimana voća i povrća. Spoznaja o učincima korištenja pesticida na voće i povrće preduvjet je kako bi ih proizvođači počeli manje koristili. Stoga intenzivno razgovaramo s proizvođačima koji su izravno odgovorni za korištenje sredstava za zaštitu bilja. Analize ostataka pružaju nam aktualan uvid u ostatke aktivnih tvari u cijelom asortimanu voća i povrća.

slika

Naše specifikacijske vrijednosti za svježe voće i povrće među najstrožim i najzahtjevnijim su u sklopu branše. Temelj su našeg učinkovitog sustava ranog upozoravanja za preventivnu komunikaciju s našim poslovnim partnerima diljem svijeta:

• Dokazani udio ostatka aktivnih tvari smije iznositi maksimalno trećinu najveće zakonom dopuštene količine

• Zbroj postotnog opterećenja najveće zakonom dopuštene količine svih ostataka aktivnih tvari smije iznositi maksimalno 80 posto

• Broj ostataka aktivnih tvari smije iznositi maksimalno pet

• Postotno opterećenje akutne referentne doze uslijed ostatka aktivnih tvari smije iznositi maksimalno 100 posto

Lidlova lista strateških aktivnih tvari

Najvažnija pretpostavka osiguravanja kvalitete u Lidlu je osiguravanje i održavanje sigurnosti hrane. Uz to, u okviru svoje liste strateških aktivnih tvari, Lidl se aktivno zalaže za zaštitu korisnika sredstava za zaštitu bilja te zaštitu okoliša i vrsta.

S vodećim, neovisnim stručnjacima i znanstvenim institutima oformili smo stručno tijelo koje radi na prepoznavanju i isključivanju neželjenih aktivnih tvari i kontaminata iz poljoprivredne proizvodnje. To interdisciplinarno tijelo uključuje predstavnike područja osiguranja kvalitete, analitike, savjetovanja o uzgoju, procjene rizika/toksikologije i istraživanja. Kako bi razvoj strateškog popisa aktivnih tvari bio znanstveno utemeljen, utvrđuju se prioritetni mogući parametri rizika. Parametri rizika između ostalog pokrivaju tematska područja zaštite potrošača, korisnika te zaštite okoliša i vrsta. Za aktivnu zaštitu potrošača razmatraju se parametri rizika poput „akutne refentne doze“ (ARfD), „prihvatljivog dnevnog unosa“ (Acceptable Daily Intake, ADI) ili CMR razredi (kancerogeni, mutageni, teratogeni) tvari.

Naš stručnjaci ocjenjuju parametre rizika poput razgradnje i ponašanja tvari u okolišu (postojani, bioakumulativni, toksični itd.). U poljoprivrednoj proizvodnji za Lidl je od velike važnosti zaštita vrsta, posebice zaštita pčela. Iz tog razloga naši stručnjaci procjenjuju i potencijalno negativan učinak sredstava za zaštitu bilja koja se koriste u proizvodnji na bioraznolikost.

Temelj za rad našeg stručnog tijela čini više od 21.000 analiza ostataka godišnje. One nam omogućuju jedinstveni aktualni uvid u situaciju s ostacima zaštitnih sredstava koja se koriste u uzgoju svježeg voća i povrća diljem svijeta. Pomoću parametara rizika iz različitih tematskih područja, identificirali smo tvari kao takozvane kandidate za zamjenu. Zajedno s našim proizvođačima kontinuirano radimo na tome da se te tvari ne koriste u uzgoju svježeg voća i povrća. Identificirane kandidate za zamjenu smo podijelili u tri vremenski strukturirana stupnja:

Stupanj I: Uklanjanje odnosno zamjena do najkasnije 01.05.2019. god.

Stupanj II: Uklanjanje odnosno zamjena do najkasnije 01.05.2020. god.

Stupanj III: Uklanjanje odnosno zamjena do najkasnije 01.05.2021. god.

Vremensko stupnjevanje dalo je našim proizvođačima mogućnost vrednovanja zahtjeva, pronalaska primjerenih tehnoloških alternativa u biljnoj proizvodnji i partnerske provedbe u suradnji s nama. U uskom smo kontaktu i sa savjetnicima za uzgoj i zaštitu bilja diljem svijeta. Povratne informacije o provedbi strateškog popisa aktivnih tvari i novih stručnih saznanja uključuju se u okviru kontinuirane revizije i eventualno ih prilagođava naš skup stručnjaka. Time naši proizvođači i dobavljači postaju dio koncepta.